Żegiestów Zdrój

Żegiestów-Zdrój jest beskidzką miejscowością uzdrowiskową, położoną nad rzeką Poprad. Położona jest w wąwozie rzeki Poprad, dzięki czemu jest niezwykle malownicza. Miejscowość ta dzieli się na dwie części, a mianowicie na Żegiestów Uzdrowisko oraz Żegiestów- Zdrój. Ta druga jest położona nieco wyżej od centrum, w kierunku południowo-wschodnim.

Wieś otoczona jest lasami, które zapewniają jej niezwykle korzystny klimat do odpoczynku i odzyskiwania sił. Większość znajdujących się tu terenów jest zalesiona, a wieś otoczona jest ze wszystkich stron pasmami górskimi Beskidu Sądeckiego. Dzięki takiemu położeniu jest to miejscowość cicha i spokojna, do której warto przyjechać, aby wypocząć wśród natury.

Aktywny wypoczynek jest tutaj również mile widziany, ponieważ przygotowano wiele szlaków turystycznych pieszych oraz ścieżek rowerowych. Każdy, kto chce uprawiać różne sporty letnie, ale też i zimowe, może tu śmiało przyjechać i czerpać z atrakcji Żegiestowa. Sporą atrakcją dla osób tu wypoczywających jest rzeka Poprad. Dzięki bogactwu w ryby, a głównie w pstrągi, można tu przyjechać chociażby w celach wędkarskich. Oprócz tego Poprad jest rzeką dającą ochłodę podczas letnich upałów oraz jest miejscem kąpielowych szaleństw wśród dzieci i młodzieży.

Żegiestów jest miejscowością stale się rozwijającą i rozrastającą. Powstają tu kolejne ośrodki sanatoryjne. Czasy największej świetności przechodził Żegiestów w XIX wieku, kiedy to powstałym tu wcześniej Zakładem Zdrojowym, zarządzał Karol Medwecki, syn Ignacego, który odkrył tu źródła wody mineralnej. On również spowodował, że wybudowano to pierwsze sanatoria i kąpieliska. Bardzo znany Żegiestów był w okresie międzywojennym. Dawny Zakład Zdrojowy niestety nadal czeka na wpisanie na listę zabytków, a szczególnie sanatorium Wiktor i Światowid. W chwili obecnej wieś zaczyna odzyskiwać swoją dawną pozycję oraz zaczyna się odbudowywać, czego potwierdzeniem jest Nowy Dom Zdrojowy- Sanatorium. Z pewnością w dość krótkim czasie odzyska ta miejscowość swoją dawną renomę i uznanie wśród kuracjuszy.

Żegiestów to doskonałe miejsce na pobyt sanatoryjny. Szczególnie jest polecany tym osobom, które chcą wypocząć w prawdziwie górskiej miejscowości z czystym powietrzem i lasami, po których można wędrować.