Łabowa

Łabowa to niewielka wieś w Beskidzie Niskim, a dokładniej: pomiędzy Nowym Sączem a Krynicą. Została ona założona już w XVI wieku. W chwili obecnej większość obszaru wsi to lasy, które stanowią doskonałe miejsce wypoczynku.

Dzięki stosunkowo wysokiemu położeniu, Łabowa jest terenem, gdzie warunki klimatyczne sprzyjają zdrowemu wypoczynkowi. Dlatego też, Łabowa to miejscowość turystyczna, którą można odwiedzać o każdej porze roku. W okresie letnim na turystów czekają liczne ścieżki turystyczne. Są one bardzo ciekawie poprowadzone, dzięki czemu stanowią wartość krajoznawczą, jak i edukacyjną. W Łabowej rozpoczyna się również wiele tras rowerowych. Aktywny wypoczynek jest więc tutaj wręcz wskazany. W okresie zimy, w niedalekiej wsi Kamienna, funkcjonuje wiele tras narciarskich, cieszących się dużą popularnością wśród turystów. Wielką zaletą wyjazdu w okolice Łabowej jest to, że można tu znaleźć różnorodne trasy narciarskie, które mają różny stopień trudności.

Będąc w Łabowej warto jest zwiedzić kilka miejsc. Do najważniejszych zaliczyć można murowaną cerkiew greckokatolicką, która jest zabytkiem z XVIII wielu. Oprócz tego we wsi znajduje się cmentarz gminy żydowskiej oraz kilka cerkwi z XIX wieku.

Wieś Łabowa to spokojna miejscowość górska, która oferuje gościom wygodny i przyjemny wypoczynek wśród zieleni i beskidzkich wzniesień.