Wierchomla

Wierchomla to malownicza miejscowość górska, która położona jest w dolinie potoku Mała Wierchomla. Otoczona jest z każdej strony przez szczyty masywu Beskidu Sądeckiego. Wieś otaczają szczyty Gaborówki, Lembarczka oraz grzbiet górski, który ciągnie się od Bacówki nad Wierchomlą, aż po Pustą Wielką. Część wsi znajduje się w Popradzkim Parku Krajobrazowym, który rozpościera się z kolei pomiędzy Muszyną a Piwniczną- Zdrój.

Wierchomla jest małą wsią o charakterze wypoczynkowym. Nastawiona jest przede wszystkim na świadczenie usług w zakresie turystyki. Jest to idealna miejscowość na letni wypoczynek, w której przez okres całego lata, dobywa się wiele imprez plenerowych. Oprócz tego Wierchomla słynie z wielu możliwości aktywnego spędzania czasu, które nie zawsze są oferowane w sąsiednich miejscowościach. Szczególnie dużą popularnością wśród turystów cieszy się poszukiwanie ukrytych jaskiń pod szczytem Pustej Wielkiej. Prowadzą do nich piękne widokowe szlaki, które zresztą licznie rozchodzą się ze wsi. Ze względu na to, że Wierchomla jest położona w Parku Krajobrazowym, tutejsza fauna i flora jest bardzo bogata w najróżniejsze gatunki, nawet i takie, które są już zagrożone. W okresie zimowym Wierchomla słynie z tego, że jest jednym z lepiej przygotowanych centrów narciarskich w Beskidach. Tutaj znajduje się przynajmniej dziesięć wyciągów narciarskich, w tym bardzo nowoczesne wyciągi krzesełkowe, które są czynne nawet i latem. To właśnie w Wierchomli znajduje się najdłuższy w Polsce wyciąg krzesełkowy, a podczas wjazdu można podziwiać niezapomniane widoki na Tatry i Beskidy. Również trasy narciarskie są świetnie przygotowane zimą do jazdy na nartach i snowboardzie.

Narciarstwo nie jest jedynym sportem wyczynowym, który można śmiało uprawiać w Wierchomli. Miejscowość ta to również bardzo znane miejsce wśród wszystkich osób, które uprawiają kolarstwo górskie. To właśnie tutaj znajduje się największa liczba szlaków rowerowych oraz świetnie przygotowanych ścieżek. W Wierchomli także odbywają się zawody downhillowe, które co roku przyciągają wielu zawodników, jak i kibiców.

Wierchomla leży pomiędzy Muszyną a Piwniczną, a w związku z tym, jest także bogata w wody mineralne. Głównie występują tutaj szczawy, które są wodami o dużej zawartości wapnia i magnezu.

Wierchomla to bardzo atrakcyjne miejsce dla osób wypoczywających w sposób aktywny. Są tutaj świetnie przygotowane szlaki turystyczne piesze, jak i rowerowe. Oprócz tego cała infrastruktura turystyczna jest bardzo dobrze przygotowana na realizowanie wszystkich potrzeb przyjeżdżających tu turystów.