Krynica Zdrój

Krynica Zdrój jest miastem z długimi tradycjami. Położona jest ona w Beskidzie Sądeckim, a dokładniej w dolinie, którą płynie potok Kryniczanka i jego dopływy. Miejscowość otoczona jest masywami górskimi Beskidu Sądeckiego, wśród których wyróżnić można wzgórza Góry Parkowej, a także Krzyżowej i Jasiennika. To położenie sprawia, że Krynica jest wyjątkowo uroczą miejscowością górską.

Krynica- Zdrój jest znana jako jedno z największych uzdrowisk w Beskidzie Sądeckim. Swoją uzdrowiskową historię ma dość długą, bo aż dwustuletnią. Swój status administracyjny jako miasta uzdrowiskowego zawdzięcza Profesorowi UJ Józefowi Dietlowi, który w XIX wieku odkrył lecznicze właściwości tutejszej wody wybijającej w kilku źródłach. Właśnie to odkrycie sprawiło, że Krynica, w dość krótkim czasie stała się najmodniejszą miejscowością uzdrowiskową w kręgu polskich elit okresu międzywojennego. W chwili obecnej Krynica słynie z nowoczesnej bazy sanatoryjnej, wśród której znajdują się najwyższej klasy sanatoria i pensjonaty, świadczące wiele usług zdrowotnych. Także sanatoria i SPA są coraz częstszym połączeniem, z którego korzysta wielu turystów.

Woda mineralna to skarb Krynicy, który jest łatwo dostępny w otwartych dla turystów pijalniach. Wśród nich są: pijalnia Jana, Słowtwinka, Główna oraz Mieczysław. Każda z nich to ujęcie wody mineralnej o nieco innym składzie chemicznym, który przekłada się na jej właściwości lecznicze.

Krynica Zdrój to nie tylko sanatoria, to także wiele zabytków, które koniecznie trzeba zwiedzić wypoczywając tutaj. Przede wszystkim nie można z Krynicy wyjechać bez zwiedzenia wszystkich parków zdrojowych, a wśród nich parku z najstarszym budynkiem, którym jest pijalnia Słotwinka. Oprócz tego ważnym miejscem dla Krynicy są Łazienki Borowinowe z XIX wieku. Krynica to także spotkanie ze sztuką. Tworzył tu Nikifor, którego prace można oglądać w Muzeum Nikifora. Pod względem przyrodniczym, Krynica jest również bardzo atrakcyjna. To właśnie stąd rozpoczyna się wiele turystycznych pieszych szlaków, prowadzących na szczyty królujące nad samym miastem, jak i te znacznie dalej oddalone. Krynica leży także na trasie Szlaku Cerkwi Łemkowskich, co jest równie dużą atrakcją dla tego miasta.

Wśród innych krynickich atrakcji, znajduje się najnowocześniejsza w Polsce Kolej Gondolowa. Jest to w zasadzie najdłuższa tego typu stacja kolei linowych, która przewozi turystów na szczyt Jaworzyny Krynickiej. To także na tym szczycie rozpoczyna się przynajmniej siedem stras narciarskich o różnym stopniu trudności. Krynica jest także ulubioną miejscowością narciarzy, ponieważ w obrębie tego miasta znajduje się wiele świetnie przygotowanych stoków i tras zjazdowych.

Ciekawym miejscem do zwiedzenia jest Muzeum Zabawek, gdzie zgromadzono bardzo interesujące zbiory. Są to kolekcja zabawek, które sięgają swoim czasem powstania nawet do czasów prehistorycznych. Kolejną atrakcją, będącą ciekawą dla całej rodziny, jest sankostrada, czyli tor saneczkowy. Tutaj świetnie może się bawić każdy, niezależnie od wieku. Dodatkowo sprzyjają temu przepiękne widoki, rozpościerające się ze szczytu wzniesienia, na którym tor się znajduje.

To tylko nieliczne atrakcje, które czekają w Krynicy- Zdroju. Będąc tutaj nie można przegapić spływu Dunajcem oraz wędrowania po niezwykle widokowych szlakach górskich.