Muszyna

Muszyna jest miejscowością uzdrowiskową położoną w Beskidzie Sądeckim. Jest to jedna z najbardziej znanych i cenionych miejscowości górskich. Jej znakiem rozpoznawczym jest lecznicza woda mineralna, którą wykorzystuje się podczas kuracji i leczenia wielu schorzeń.

Miejscowość ta leży nad rzeką Poprad, do której wpadają dwa potoki Szczawnik i Muszynka. Muszyna jest także miejscowością przygraniczna, ponieważ do granicy ze Słowacją jest zaledwie 5 km. Oprócz tego, jej położenie jest bardzo dogodne do zwiedzania całego regionu, ponieważ do równie znanej Krynicy- Zdrój jest zaledwie 11 km. Tak więc wycieczki do okolicznych miejscowości mogą być dodatkową atrakcją podczas pobytu w uzdrowisku.

Muszyna jest bardzo interesującą miejscowością i to pod różnymi względami. Przede wszystkim żaden turysta nie może się tu nudzić, ponieważ na terenie miasta znajduje się wiele atrakcji, a także i zabytków. Wśród najważniejszych są ruiny zamku z XIV wieku, które znajdują się na szczycie góry zwanej przez górali Baszta lub Zamczysko. Zamek ten był warownią, której zadaniem było pilnowanie granic pomiędzy Polską a Węgrami, a dokładniej, chodziło o zapewnienie bezpieczeństwa na szlaku handlowym wiodącym do Węgier. Ze szczytu góry, na której znajduje się zamek, rozciąga się przepiękny widok będący panoramą Muszyny, a przy dobrej widoczności także i okolicznych miejscowości. Oprócz ruin zamku, ciekawym zabytkiem są podzamkowe budynki dworskie, w których obecnie znajduje się Muzeum Regionalne PTTK. Dużą wartość architektoniczną i historyczną przedstawiają także muszyńskie kościoły, a wśród nich barokowy kościół obronny pod wezwaniem św. Józefa. Jest to zabytek z XVII wieku, w którym podziwiać można gotyckie rzeźby. Oprócz tego kościoła na uwagę zasługują dwie kapliczki: św. Jana i św. Floriana, zlokalizowane na Rynku. Są one zabytkami z XVII i XIX wieku, warto jest więc się im przyjrzeć spacerując po muszyńskim rynku.

Największym walorem Muszyny jest jednak woda mineralna, która jest podstawą w uzdrowisku. Miejscowość ta stała się nim w drugiej dekadzie XX wieku., a to za sprawą odkrycia właściwości leczniczych w tutejszej wodzie wypływającej z licznych ujęć. Obecnie Muszyna słynie z wód bogatych w wapń i magnez. Z powodzeniem działa tutaj nawet kilka rozlewni wód mineralnych. Dzięki takim złożom wód, mogło rozwijać się tu uzdrowisko, do którego przyjeżdżają kuracjusze głównie z chorobami układu oddechowego i przewodu pokarmowego. Tak więc w Muszynie liczne są sanatoria, pensjonaty czy też domy wypoczynkowe.

Muszyna to także wiele atrakcji, które czekają na turystów o każdej porze roku. Wiele plenerowych przedsięwzięć przeszło do tradycji i odbywa się cyklicznie. Dzięki temu turyści mogą liczyć na wzięcie udziału w np. Festynie Nad Popradem, Nocy Świętojańskiej nad Popradem, Święcie Wód Mineralnych czy też w imprezie pt. „Jesień Popradzka”. Oprócz tego w mieście jest wiele innych atrakcji, np. wypożyczalnie rowerów, baseny, a zimą okazała liczba stoków narciarskich oraz odkryte lodowisko.