Nawojowa

Nawojowa to wieś górska, której położenie geograficzne wskazuje na przynależność do masywu Beskidu Sądeckiego oraz Beskidu Niskiego. Leży ona na wysokości ok. 360 m n.p.m. oraz nad lewym brzegiem rzeki Kamienica. Jest to stosunkowo niewielka wieś, którą łącznie zamieszkuje około 8 tys. mieszkańców. Wielkim atutem wsi i jej okolicy jest to, że znajduje się w obrębie Popradzkiego Parku Krajobrazowego oraz że jej przeważająca część jest zalesiona. Są to doskonałe warunki dla wypoczynku biernego i aktywnego, dlatego też wieś ta posiada bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową.

Nie tylko duża ilość terenów zielonych jest atutem tej miejscowości. O wiele większe znaczenie ma jej klimat, który gwarantuje odpowiednie walory zdrowotne. W połączeniu z czystym górskim powietrzem ma bardzo dobry wpływ na regenerację organizmu.

Nawojowa ze względu na tak duże zalesienie, jest jedną z nielicznych wsi Beskidu Sądeckiego, która posiada tak niezwykle bogatą faunę i florę. W lasach spotkać można: jelenie, sarny, dziki, wilki, rysie, żbiki, sowy, głuszce, czy też jastrzębie. W tutejszych lasach występują również gatunki objęte ochroną, jak i gatunki zagrożone wyginięciem np. traszka karpacka.

Historia wsi jest równie ciekawa, jak i atrakcje, czekające na turystów. Jest to przede wszystkim wieś z długimi tradycjami, ponieważ jak wskazują źródła została ona założona już w XIV wieku przez Nawoja z Tęczyna. To właśnie od jego nazwiska pochodzi nazwa wsi. W późniejszych wiekach była ona we władaniu rodu Lubomirskich, aż do czasu jej sprzedaży Franciszkowi Stadnickiemu, którego potomek założył siedzibę rodową, czyli Pałac w Nawojowej. Jest to bardzo interesujący zabytek, obecnie zaliczany do stylu neogotyckiego. Warto go zwiedzić, choć obecnie jest to nieco utrudnione, ponieważ w budynku tym znajduje się Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Oprócz Pałacu do zwiedzania jest kościół Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i stary cmentarz.

Nawojowa słynie z organizacji we wrześniu wystawy rolniczej, która nosi nazwę „Agropromocja”. Jest to już impreza o randze międzynarodowej, która promuje agroturystykę. W związku z tym, w Nawojowej można spędzić niezapomniany urlop właśnie w gospodarstwach agroturystycznych. Oprócz tego turyści mogą wybierać się na wycieczki, a do wyboru jest 5 szlaków pieszych oraz 3 rowerowe. Dostępne są także szlaki konne, a w okresie zimy- narciarskie. Taka ilość atrakcji z pewnością zagwarantuje udany wypoczynek spędzony w aktywny sposób.