Rytro

Rytro to miejscowość górska położona w Beskidzie Sądeckim nad rzeką Poprad, a dokładniej nad ujściem do niej Wielkiej Roztoki. Miejscowość zahacza o doliny Małej i Wielkiej Roztoki. W związku z tym, wieś należy do Popradzkiego Parku Krajobrazowego, a dodatkowo znajduje się blisko granicy ze Słowacją.

Miejscowość ta, ma również dogodne położenie z innego względu. A mianowicie, jest bardzo dobrym punktem wypadowym w kierunku Pasma Radziejowej oraz Pasma Jaworzyny Krynickiej. Oprócz tego we wsi spotyka się wiele szlaków turystycznych pieszych, które prowadzą prosto do szczytów okolicznych gór. Wychodząc na górskie wędrówki można dość na Przechybę, Radziejową, Wielki Rogacz, Łabowską Halę, czy też Niemcową. Do dyspozycji turystów jest kilka szlaków pieszych oraz ścieżek dydaktycznych. Pod względem przyrodniczym, Rytro jest miejscowością, w której można spotkać wiele rzadkich okazów fauny i flory, które są chronione w Parku Ekologicznym. Został on utworzony właśnie w celu ochrony unikatowych roślin i zwierząt. W Parku znajdują się także trzy przystanki, które informują turystów, co i gdzie mogą zobaczyć. Jest także wybudowany specjalny pomost obserwacyjny, który pozwala obserwować zwierzęta wodne.

Rytro to także miejscowość, do której warto przyjechać zimą. Znajduje się tu wiele stoków narciarskich, które są nowocześnie wyposażone i przygotowane na przyjazd sporej ilości turystów. Najbardziej atrakcyjne stoki prowadzą ze szczytu Jastrzębskiej.

Wakacje w tej miejscowości to także spotkanie z folklorem oraz góralską tradycją. Okazji do poznania zwyczajów góralskich będzie sporo, ponieważ w Rytrze często organizowane są występy okolicznego regionalnego zespołu „Dolina Popradu”.

Wśród najbardziej ważnych do zwiedzenia zabytków jest tutaj zamek. Są to właściwie jego ruiny, które pochodzą z średniowiecza. Ruiny zamku znajdują się na pobliskim wzgórzu, po prawej stronie Popradu. Został ona najprawdopodobniej wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku i z pewnością należał do majątku ówczesnego króla, czyli Władysława Łokietka. Z całego średniowiecznego zamku, do dzisiaj zachowały się tylko ruiny wieży oraz resztki muru. Jak uważają historycy, jest to prawdopodobnie mur z części mieszkalnej.

Rytro jest bardzo atrakcyjną miejscowością pod względem turystycznym. Na gości czeka tu także świetnie przygotowana baza noclegowa, gdzie jest wiele miejsc w hotelach, pensjonatach oraz gospodarstwach agroturystycznych.