Kamianna

Kamianna to górska miejscowość w Beskidzie Sądeckim. Jest to niewielka wieś, która może stanowić także niezłe miejsce, bardzo dogodne do zwiedzania Beskidu Niskiego, gdzie do samej Krynicy- Zdroju jest zaledwie 17 km. Każdy, kto woli spędzać czas w ciszy i w bliskim kontakcie z naturą, powinien właśnie tu się zatrzymać i czerpać z górskiego klimatu.

Kamianna jest bardzo małą wsią, która słynie z tego, że stanowi centralny ośrodek apiterapeutyczny, czyli zajmujący się hodowlą i wykorzystaniem dobroczynnej działalności pszczół. Na terenie wsi znajduje się nawet kilka ośrodków, które prowadzą badania nad właściwościami miodu. Oprócz tego, jest to centrum przetwórstwa i lecznictwa. Zainteresowane osoby mogą poznać tajniki pszczelarstwa w tutejszym muzeum, które zostało założone przez księdza dr H. Ostacha. Koniecznie trzeba tu zobaczyć Skansen Uli przy pasiece „Barć”, który przedstawia całą historię bartnictwa. Na terenie skansenu zostały zgromadzone zabytkowe ule, a niektóre z nich są bardzo misternie wykonane, a nawet przypominają małe zamki czy zwierzęta. Tutaj również można spróbować różnych typów miodu oraz zakupić przeróżne wyroby pszczelarskie. Pobyt w Kamiannej jest szczególnie zalecany osobom, które mają problemy z drogami oddechowymi czy też reumatyzmem lub układem krążenia. Ze względu na dostęp do produktów na bazie miodu, można tu złagodzić objawy wielu chorób. Podczas sezonu pszczelarskiego w Kamiannej organizowanych jest wiele imprez związanych z pszczelarstwem. Są to np. koncerty, sympozja czy nawet wystawy specjalistyczne.

Z Kamiennej można wyruszyć na piesze wycieczki. Bezpośrednio ze wsi prowadzą szlaki na pobliskie szczyty gór, m.in. na: Ubocz, Dział, Okrągłą Górkę, Jaworynki, Hłocza. W okresie zimowym Kamienna jest jednym z większych centrów narciarskich. Znajduje się tu kilka wyciągów narciarskich, dających możliwość późniejszego zjazdu różnymi trasami narciarskimi. Są one bardzo zróżnicowane, dzięki czemu osoby o zróżnicowanym stopniu zaawansowania w jeździe, będą mogły wybrać stok i trasę odpowiednią dla siebie.

Kamianna jest uroczą miejscowością górską, otoczoną pasmem Beskidów. Tutaj na turystów czeka świeże powietrze, przetwory pszczelarskie oraz wiele innych, sezonowych atrakcji.