Nowy Sącz

Nowy Sącz, podobnie jak Stary Sącz, należy do jednego z najstarszych miast w Polsce, a na pewno w Sądecczyźnie. Położony jest w Kotlinie Sądeckiej oraz nad korytami rzek Dunajec i Kamienica Nawojska. Miasto jest dość rozległe i ulokowane na wzniesieniu. Oprócz tego Nowy Sącz to miasto, które znajduje się u podnóża gór z pasma: Beskidu Sądeckiego, Beskidu Wyspowego oraz wcina się w Beskid Niski. Do miasta przylega również Pogórze Rożnowskie, z bardzo znanym Jeziorem Rożnowskim, będącym sporą atrakcją turystyczną dla miasta, jak i całej okolicy.

Miasto to ma bardzo bogatą historię. Zostało założone już w XIII wieku przez Wacława II. W średniowieczu leżało na trasie szlaku handlowego, dzięki czemu mogło się sprawnie i szybko rozwijać. Oprócz tego było to miejsce spotkać królów polskich z władcami sąsiednich państw. W późniejszych dziejach mieszkańcy miasta dzielnie bronili miasta przed Szwedami podczas potopu szwedzkiego, a po zakończeniu II wojny światowej, Nowy Sącz został odznaczony za bohaterską postawę. Do czasów ostatniej reformy administracyjnej było to miasto wojewódzkie.

Nowy Sącz to miasto pełne zabytków, w którym nie można się nudzić. Przede wszystkim każdy turysta musi zobaczyć Ratusz, który tworzy centralny punkt miasta. Przyległy do niego rynek, to doskonałe miejsce na odpoczynek i przystanek w dalszym zwiedzaniu. Charakteryzuje się on zwartą zabudową, która należy do średniowiecznego układu miejskiego. Wśród ważniejszych zabytków w Nowym Sączu znajduje się: Zamek Królewski, Dom gotycki, gdzie znajduje się Muzeum Okręgowe, renesansowa kamienica Lubomirskich, liczne kościoły, Synagoga z XVIII wieku, Chasydzka bożnica Bajs Nusn, czy też Sądecki Park Etnograficzny, będący regionalnym skansenem wraz z Miasteczkiem Galicyjskim. To tylko jedne z najważniejszych zabytków tego miasta. Odwiedzając je należy mieć również na uwadze różnego typu imprezy kulturalne, które są bardzo często tutaj organizowane, a wśród nich cykliczne imprezy: Dni Kultury Protestanckiej, Filmostrada- festiwal filmowy, Wiosenny Festiwal Artystów Piosenki „Pamiętajcie o Ogrodach”, czy też Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto Dzieci Gór”. Bardzo popularne i cieszące się dużym zainteresowaniem są pokazy etnograficzne w skansenie, Noc Naukowców, czy Jesienny Festiwal Teatralny.

Wybierając się w region Ziemi Sądeckiej koniecznie należy odwiedzić Nowy Sącz, które jest miastem turystycznym oraz bardzo atrakcyjnym dla przyjeżdżających tu gości. Znajdują się tu liczne pensjonaty i hotele, a także gospodarstwa agroturystyczne, które są bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Nowy Sącz to zielone miasto, które powinno zostać zwiedzone przez każdego, kto znajduje się w górach Beskidu Sądeckiego.