Łomnica Zdrój

Łomnica-Zdrój jest miejscowością bezpośrednio leżącą nad potokiem górskim- Łomniczanką, który z kolei wpada do rzeki Poprad. Znajduje się ona w Beskidzie Sądeckim, a samą wieś otaczają szczyty: Kicarz, Groń, Drapa (będące w paśmie górskim Kiczora), Parchowatka, a także główny grzbiet Jaworzyny Krynickiej.

Położenie Łomnicy jest bardzo atrakcyjne dla turystów, ponieważ graniczy ona m.in. z Piwniczną i Wierchomlą Wielką. Dzięki temu łatwo jest dojechać do sąsiednich miejscowości oraz korzystać z licznych atrakcji przygotowanych dla turystów. Oprócz tego Łomnica graniczy ze Słowacją, co stanowi dodatkowy walor dla zwiedzających.

Łomnica jest wsią, z której rozpoczyna się wiele szlaków turystycznych. Stąd można wyruszyć ciekawymi krajobrazowo szlakami na Kicarz, Łabowską Halę, czy też Parchowatkę. Przepiękne widoki będą się z nich rozpościerać na Tatry i Pieniny oraz na Beskid Sądecki. Zwiedzając Łomnicę nie można pominąć jej dwóch bardzo ważnych pomników przyrody. Są to wodospad na przepływającym przez wieś potoku Łomniczanka oraz skałka piaskowca. Tego typu obiekty przyrody nieożywionej są wyjątkowymi w okolicy, ponieważ stanowią bardzo dużą wartość przyrodniczą. Przede wszystkim skałka piaskowca ma także wartość dydaktyczną, bo obrazuje dokładnie erozyjne działanie wiatru. Jest bardzo interesująca i robi wrażenie, ponieważ jej dość duża wielkość może zaskoczyć. Liczy sobie 9 m długości i 3,5 m wysokości.

Cała wieś jest bardzo dobrze przygotowana pod względem świadczenia usług turystycznych. Jest tutaj dość rozbudowana baza noclegowa, wśród której znajdują się hotele, pensjonaty, kwatery prywatne. Wieś zapewnia na miejscu również wiele atrakcji, np. można tu wypożyczyć rower . Łomnica jest również miejscowością uzdrowiskową, ponieważ na terenie wsi wybija przynajmniej kilka źródeł wody mineralnej. Można z nich pić wodę bez obaw, a jedno z bardziej znanych źródeł znajduje się tuż przy niebieskim szlaku na Łabowską Halę.

Wypoczynek w Łomnicy to głównie możliwość spędzenia wczasów w gospodarstwie agroturystycznym, gdzie kontakt z naturą i otaczającą przyrodą będzie bezpośredni. To okazja by poznać codzienne góralskie życie, zwyczaje oraz kuchnię domową górali. Łomnica to także świetna baza wypadowa do okolicznych górskich kurortów.