Tylicz

Tylicz to dość duża wieś na pograniczu Beskidu Sądeckiego i Niskiego. Położona jest ona także nad rzeką Muszynką, potocznie nazywaną przez mieszkańców, jako Tyliczanka oraz nad potokiem Mochnaczka. Jest ona także dość blisko usytuowana od uzdrowiska Krynica – Zdrój, a wynosi tylko 6 km. W pobliżu wsi, na przełęczy Tylickiej, znajduje się przejście graniczne polsko-słowackie Muszynka-Kurov.

Tylicz jest wsią górską o charakterze turystycznym, która bardzo szybko się rozwija a to, dzięki temu, że jest atrakcyjna pod względem przyrodniczym i uzdrowiskowym. We wsi prowadzi się odwierty wód mineralnych, w których złoża jest bogata. Oprócz tego już wydobywa się leczniczą wodę mineralną. We wsi jest także rozlewnia. Tylicz jest bardzo znany, jako kurort narciarski. Znajduje się tutaj wiele wyciągów narciarskich oraz liczne szkółki nauki jazdy na nartach. Pełna infrastruktura narciarska gwarantuje udany aktywny wypoczynek w czasie zimy. Także latem turyści mogą liczyć na wiele atrakcji.

Przede wszystkim we wsi rozpoczyna się wiele szlaków turystycznych, które prowadzą na pobliskie szczyty. Oprócz tego Tylicz jest położony w sąsiedztwie innych miejscowości, które warto zwiedzić będąc w Beskidzie Sądeckim. Można do nich nawet dojechać na rowerach, ponieważ w Tyliczu funkcjonują wypożyczalnie rowerowe. Osoby aktywne będą mogły również skorzystać z nauki jazdy konnej, udzielanej w tutejszej stadninie koni. Wieczorami wolny czas można spędzać w kilku restauracjach i klubach nocnych. Tylicz jest więc dobrze przygotowaną wsią górską na świadczenie usług turystycznych, dlatego też staje się on coraz bardziej popularny i wybierany przez tych gości, którzy chcą uniknąć tłoku i przepychu w bardziej znanych kurortach górskich. Również możliwość przejścia na słowacką stronę, stanowi dość istotną atrakcję dla turystów, którzy chcą zwiedzić słowackie przygraniczne miejscowości.

Tylicz posiada w centrum wsi rynek, przy którym znajduje się drewniany kościół parafialny. Datuje się, że pochodzi z XVII wieku. We wnętrzu kościoła jest rokokowy ołtarz. Oprócz kościoła we wsi jest zabytkowa drewniana cerkiew greckokatolicka z XVIII wieku, a położona jest przy drodze do Muszynki i wchodzi w skład szlaku cerkiewnego.

Aktywne formy wypoczynku mogą być bardzo przyjemne i przynoszące wiele korzyści dla organizmu, dlatego też Tylicz to najlepsze miejsce, aby wypocząć i być w ruchu.