Łącko

Łącko jest dość sporą górską wsią, która ma charakter niewielkiego miasteczka. Położona jest na granicy Beskidu Wyspowego oraz Beskidu Sądeckiego. Dodatkowego uroku dodaje jej położenie nad dwoma rzekami: Dunajcem i Czarną Wodą. Dzięki takiemu usytuowaniu jest to miejscowość niezwykle atrakcyjna pod względem krajobrazu oraz klimatu, który jest tu szczególnie łagodny.

Miasteczko Łącko geograficznie leży w Kotlinie Łąckiej, która ma aż 6 km długości, a jej szerokość sięga do 1,5 km. Cała kotlina otoczona jest pasmem górskim Beskidów, które jest przecięte przez Dunajec. Sąsiedztwo z tą rzeką nadaje uroku całej okolicy, która przyciąga co roku sporą liczbę turystów.

Łącko jest ciekawym miejsce o każdej porze roku, ale szczególnie wyjątkowo cała okolica prezentuje się w okresie wiosennym i letnim. Ze względu na to, że cała gmina ma charakter rolniczy, a królują tutaj sady, to wiosną jest tu wręcz bajkowo. Warto tu przyjechać w maju, aby wziąć udział w największej imprezie o charakterze folklorystycznym, którą jest Święto Kwitnącej Jabłoni. Wtedy to jest okazja, aby obejrzeć występy zespołów regionalnych oraz zaproszonych artystów. W okresie letnim nie lada atrakcją dla turystów mogą być spływy kajakowe na Dunajcu. Ich ukoronowaniem jest znana impreza, organizowana, co roku, a jest to Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu. Osoby, które preferują spokojniejsze formy wypoczynku, mogą oddać się wędkarstwu. W Łącku szczególnie dobrze łowi się ryby, ponieważ wędkarze znajdą tu żerowiska pstrągów i lipieni. Osoby lubiące wędrówki górskie mają do wyboru szereg ciekawych szlaków turystycznych, a wśród najpopularniejszych znajdują się prowadzące na Modyń, Dzwonkówkę, czy też Prehybę w Gorcach.

Łącko to również zabytki architektoniczne, które warto zobaczyć. Jest tutaj XVIII- wieczny kościół parafialny pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela, studnia św. Floriana na Rynku, a także Izba Regionalna.

Dogodne położenie Łącka względem okolicznych miejscowości sprawia, że jest to doskonałe miejsce na spędzenie letniego urlopu. Liczne walory krajoznawcze, przyrodnicze i turystyczne sprawiają, że wypoczynek tutaj na pewno będzie udany i ciekawy.