Stary Sącz

Stary Sącz to jedno z najstarszych miast w Polsce oraz jedno z największych miast położonych w Kotlinie Sądeckiej. Zajmuje ono w niej centralne miejsce , leżąc jednocześnie nad widłami rzek Dunajec i Poprad. Miasto jest otoczone z jednej strony Popradzkim Parkiem Krajobrazowym, któremu zawdzięcza spory obszar terenów zielonych.

Spędzając wypoczynek w Kotlinie Sądeckiej obowiązkowo należy odwiedzić Stary Sącz, ponieważ jest to jedno z nielicznych miast, które mają tak dobrze zachowany średniowieczny układ urbanistyczny. To właśnie w Starym Sączu turyści mogą podziwiać architekturę średniowieczną, która została objęta ochroną i znajduje się w tzw. Rezerwacie urbanistycznym. Szczególnie warto zwiedzić cały Rynek miasta, którego zabudowa pochodzi z XVII i XIX wieku. Jest on bardzo interesujący, ponieważ budynki należą do różnych styli, dzięki czemu jest to bardzo klimatyczne miejsce. Oprócz Rynku w Starym Sączu godny zobaczenia jest zespół klasztorny ss. Klarysek. Całość tego obiektu otoczona jest dobrze zachowanymi murami obronnymi z basztą i strzelnicami. Stary Sącz to także zabytkowe kościoły w samym mieście, jak i w niedaleko położonych sąsiedzkich miejscowościach. Zwiedzając to miasto należy także zobaczyć: dziesięciowieczną zabudowę z XVII wieku, stary cmentarz z kapliczką św. Rocha, kościół parafialny Pw. Św. Elżbiety, Kapliczkę św. Kingi i wiele innych ciekawych miejsc. Równie ciekawym miejsce jest Muzeum Regionalne, w którym można zapoznać się dokładnie ze szczegółami historii miasta oraz z jego kulturą.

Stary Sącz to bardzo atrakcyjne miasto dla turystów, w szczególności dla tych, którzy lubią spacery po dawnych uliczkach. Jest to wielka przyjemność, tym bardziej, że niewiele miast w Polsce może poszczycić się tak klimatycznymi uliczkami i tak dawną zabudową. Jednak miasto to, to nie tylko zabytki, to również kultura. Przede wszystkim trzeba wspomnieć o Starosądeckim Festiwalu Muzyki Dawnej, który jest jednym z największych wydarzeń muzycznych w Europie.

Stary Sącz jest miastem, w którym jest rozbudowana baza noclegowa oraz gastronomiczna. Dzięki jego położeniu, przyjeżdżający tu goście, mogą mieć stąd doskonałe miejsce wypadowe do okolicznych miejscowości i pobliskich atrakcji turystycznych. Oprócz tego jest to miasto położone w bardzo malowniczym otoczeniu, a co ważniejsze, posiada klimat górski.