Piwniczna Zdrój

Piwniczna Zdrój jest miastem w Beskidzie Sądeckim, przez które przepływa rzeka Poprad. Położone jest stosunkowo wysoko, bo aż na 700 m.n.p.m, co sprawia, że jest to niezwykle malownicze miasto. Dodatkowo aż połowę jego powierzchni zajmują lasy, co potwierdza fakt, że tutejszy klimat jest bardzo korzystny dla zdrowia. Piwniczna jest także miastem graniczącym ze Słowacją.

Miejscowość ta leży właściwie w samym sercu Beskidu Sądeckiego. Jej dodatkowym atutem jest bliskość do Pienin i innych miejscowości uzdrowiskowych. Dzięki temu może być dobrym miejscem rozpoczęcia wielu ciekawych wycieczek krajoznawczych, które można odbywać pieszo i na rowerze. Infrastruktura turystyczna jest tutaj świetnie przygotowana i każdy turysta będzie mógł spędzać czas, tak jak lubi. Piwniczna jest nastawiona na stworzenie warunków do aktywnego spędzania czasu, dlatego też nie brakuje w tym mieście różnych atrakcji. Wśród nich znajdzie się wiele tras konnych oraz narciarskich o różnych stopniach trudności. Dla mniej sprawnych dogodne będą spacery po Leśnym Parku Zdrojowym, gdzie wytyczonych jest bardzo dużo różnorodnych ścieżek spacerowych.

Piwniczna Zdrój jest przede wszystkim miejscowością uzdrowiskową. Jest jednym z dziewięciu uzdrowisk w Beskidzie Sądeckim. To właśnie stąd pochodzi jedna z najlepszych wód mineralnych, bogata w wiele składników niezbędnych dla zdrowia. Dzięki sporej ich ilości jest to woda lecznicza, która znajduje zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń i chorób przewlekłych. Wykorzystywana jest ona w tutejszych sanatoriach do prowadzenia wodolecznictwa.

Piwniczną można uznać także za miejscowość o zabytkowym układzie urbanistycznym, ponieważ od czasu powstania miejscowości nie zaszło w nim zbyt wiele zmian. Sercem miasta jest bardzo przyjemny rynek, z którego wychodzi wiele małych i klimatycznych uliczek. Przy nich znajdują się XIX wieczne domy mieszczańskie z zabytkowymi gotyckimi piwnicami, w których przechowywano niegdyś węgierskie wino. Dodatkową atrakcją rynku jest zabytkowa studnia, która znajduje się na samym jego środku. Oprócz tego godne zwiedzenia jest Muzeum regionalne, w którym obejrzeć można dawne sprzęty codziennego użytku, ludowe stroje oraz pamiątki z okresu przedwojennego i z czasów II wojny światowej. Największym zainteresowaniem niezmienne cieszy się tutaj ekspozycja, będącą kolekcją sprzętu narciarskiego i starych nart, gdzie najważniejszym eksponatem są narty z połowy XVIII wieku. To tylko nieliczne atrakcje, które czekają na przyjeżdżających do Piwnicznej turystów.

Wśród najatrakcyjniejszych walorów są te przyrodnicze i krajoznawcze, które sprawiają, że Piwniczna jest tak chętnie odwiedzana. Jest to miejscowość, w której można poczuć kontakt z naturą i góralską kulturą.