Transport zwłok zza granicy - jak go przeprowadzić?

Przewóz zwłok zza granicy to przykra sytuacja, jednak jak najbardziej potrzebna, jeżeli chcemy pochować bliską nam osobę w Polsce. Wymaga ona wielu dokumentów oraz spełnienia określonych procedur. Jak poradzić sobie z transportem zwłok zza granicy? Na co zwrócić uwagę decydując się na usługi firmy oferującej transport zwłok z zagranicy? O czym jeszcze powinniśmy pamiętać w przypadku przewożenia zwłok i jak poradzić sobie z całą procedurą?

1. Sprowadzenie zwłok zza granicy - od czego zacząć?

2. Transport zwłok - do kogo się zwrócić?

3. Międzynarodowy transport zwłok - o czym warto wiedzieć?

Sprowadzenie zwłok zza granicy - od czego zacząć?

Choć na co dzień o tym nie myślimy, śmierć może przydarzyć się w wielu różnych, nieprzewidzianych sytuacjach - także wtedy, gdy bliska nam osoba przebywa za granicą, na przykład w delegacji czy na urlopie. W takim przypadku jest to podwójnie trudny okres. Z jednej strony jesteśmy przytłoczeni zaistniałą sytuacją, a z drugiej sprowadzenie ciała do kraju może okazać się wyzwaniem bardzo trudnym do realizacji. Jeżeli nie wiemy, jak zacząć, dobrym pomysłem będzie poproszenie o pomoc firmę specjalizującą się w sprowadzaniu szczątków ludzkich zza granicy. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie Memento Mori.

Transport zwłok - do kogo się zwrócić?

Transport zwłok z Francji, Niemiec czy innego kraju Unii Europejskiej jest zwykle dużo prostszy, niż z krajów poza nią. Przede wszystkim należy pamiętać, kto może sprowadzić ciało bliskiej osoby zza granicy. Jest to przede wszystkim małżonek, dzieci i rodzice, a także dalsi krewni oraz każda osoba, która dobrowolnie się do tego zobowiąże. Aby móc dokonać przewozu zwłok w sposób legalny niezbędne są również określone dokumenty, w tym akt zgonu, pozwolenie lokalnego starosty oraz pismo od polskiego konsula zlokalizowanego w kraju, w którym doszło do tragedii. Ponieważ jest to dużo formalności, a w pierwszych dniach zwykle nie będziemy mieć do tego siły, warto zwrócić się o pomoc do firmy oferującej międzynarodowy transport zmarłych.

Międzynarodowy transport zwłok - o czym warto wiedzieć?

Transport zwłok Belgia może odbywać się na wiele różnych sposobów: koleją, samolotem czy statkiem. Dokładną procedurę ustala się indywidualnie, zależnie od podstaw - jeżeli zdecydujemy się na pomoc, zajmie się tym firma od transportu zwłok, z którą nawiążemy współpracę. Należy również pamiętać o tym, że ze względu na dużą ilość formalności, transport zwłok zza granicy może zająć od kilku dni do nawet tygodnia.