Stacja narciarska Dwie Doliny

Stacja narciarska Dwie Doliny to jeden z najnowocześniejszych w kraju obiektów tego typu. Powstała w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Początkowo istniał tylko jeden krótki wyciąg na północno zachodnich stokach góry Pusta Wielka. Z czasem ilość tras uległa zwiększeniu a po dobudowaniu wyciągów z południowo wschodniej strony góry nad miejscowością Szczawnik powstał jeden z największych kompleksów narciarskich w Beskidzie Sądeckim.

Znajdują się tutaj dwa wyciągi krzesełkowe i dziewięć orczyków a łączna długość tras wynosi ponad 6 kilometrów. Z powodu rozmieszczenia całej stacji na dużym obszarze było możliwe wytyczenie tras o bardzo różnym stopniu trudności. Dzięki dużej powierzchni stacji nie odczuwa się tutaj zbyt wielkiego tłoku ponieważ narciarze mają do dyspozycji bardzo szerokie trasy rozmieszczone w kilku punktach Pustej Wielkiej. W ciągu godziny tutejsze wyciągi mogą przewieźć około jedenastu tysięcy turystów.

Stoki Dwóch Dolin są sztucznie naśnieżane a pokrywa śnieżna utrzymuje się tutaj od listopada do kwietnia. Ze względu na położenie panuje tu tez specyficzny mikroklimat i temperatury są zimą o około 4 stopnie niższe niż na przykład w niedalekiej Muszynie. Dzięki temu istnieją tu lepsze warunki do utrzymywania się śniegu.

Dwie Doliny to nie tylko wyciągi i świetnie przygotowane trasy narciarskie. Na stokach powstało kilka obiektów gastronomicznych serwujących dania regionalne, ciepłe przekąski i napoje. Nie zapomniano także o osobach, które chciałyby spróbować uroków białego szaleństwa ale nie posiadają odpowiedniego wyposażenia. Z myślą o nich powstały dwie wypożyczalnie sprzętu – w Wierchomli przy głównej stacji wyciągów oraz w Szczawniku przy parkingu. Z kolei amatorzy mocnych wrażeń i skoków adrenaliny powinni zajrzeć do oświetlonego Snow Parku zlokalizowanego w dole głównego stoku. Ustawiono tu liczne przeszkody, rynny i skocznie służące do uprawiania bardziej ekstremalnych zjazdów.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa turystom stoki są pod stałą opieką Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.