Kolej linowa na Górę Parkowa w Krynicy.

Krynica to jedno z najpopularniejszych polskich uzdrowisk. Położone u stóp Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckim przyciąga nie tylko wodami mineralnymi ale także wspaniałymi widokami i miejscami spacerowymi.

Jednym z obowiązkowych punktów dla każdego przebywającego w Krynicy turysty jest park zdrojowy i wznosząca się ponad nim Góra Parkowa. Niektórzy wybierają spacer na jej szczyt po krętych, wznoszących się alejkach. Inni wolą wybrać mniej meczący a równie atrakcyjny sposób dostania się na górę – kolejkę linowo terenową.

Działa ona nieprzerwanie od 1937 roku, przechodząc tylko drobne renowacje i unowocześnienia. Dolna stacja znajduje się tuż obok krynickiego deptaku na wysokości ponad 580 metrów nad poziomem morza. Stacja końcowa to z kolei szczyt Góry Parkowej wznoszący się na 732 metrach nad poziomem morza. Długość całej trasy to nieco ponad 640 metrów. Wagoniki mogące pomieścić maksymalnie 50 osób pokonują ją w niecałe dwie i pół minuty. W ciągu godziny może ona przewieźć do 500 osób.

Wycieczka na Górę Parkową to okazja do podziwiania pięknych widoków Krynicy i okolicy. Wrócić na dół można krętymi ścieżkami na zboczach wzniesienia, rozkoszując się ciszą i czystym powietrzem. Ale Góra Parkowa to także miejsce, które przyciąga amatorów bardziej aktywnego wypoczynku. Można tu spotkać rowerzystów i miłośników joggingu. Na szczycie znajdują się także zjeżdżalnie rurowa i pontonowa oraz tor saneczkowy.