Spływ tratwami z Piwnicznej do Rytra

O tym, że na Dunajcu organizowany jest spływ tratwami wiedzą chyba wszyscy. Jego tradycje sięgają końca XIX wieku i do dziś corocznie pienińscy flisacy przewożą tłumy turystów spragnionych pięknych widoków przełomowego odcinka Dunajca. Niewielu jednak wie, że podobny spływ organizowany jest na Popradzie z Piwnicznej do Rytra.

Tradycje flisackie wśród górali rytersko - piwniczańskim są bardzo dawne. Początkowo spławiali oni przede wszystkim drewno. Stosunkowo niedawno pojawił się pomysł aby podobnie jak w Pieninach dać turystom możliwość podziwiania przełomowego odcinka Popradu.

Trasę o długości około 10 kilometrów pokonuje się w około 2 godziny. Oczywiście czas ten jest umowny i zależy od warunków atmosferycznych oraz poziomu wód. Szlak przejażdżki plastikowymi tratwami wiedzie pięknym, przełomowym odcinkiem Popradu, który wdziera się tutaj między wzniesienia pasma Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej. Z poziomu rzeki prezentują się one wyjątkowo okazale. Spływ jest okazją do podziwiania beskidzkich krajobrazów oraz przysłuchiwaniu się ciekawym komentarzom flisaków.

Spływ działa od kwietnia do października i daje możliwość poznania piękna gór przy każdej aurze. Choć tak od siebie różne w poszczególnych porach roku to jednocześnie zachowują one swój majestat i malowniczość.