Kolej Gondolowa na Jaworzynę Krynicką

Beskid Sądecki dzieli się na dwa główne pasma – Pasmo Radziejowej na zachodzie i Pasmo Jaworzyny Krynickiej na wschodzie. Na drugi z tych szczytów z Czarnego Potoku można wjechać koleją gondolową.

Licząca 1114 metrów nad poziomem morza Jaworzyna Krynicka jest wspaniałym punktem widokowym oraz jednym z największych ośrodków narciarskich Sądecczyzny. Na jej zboczach wytyczono 7 tras zjazdowych o łącznej długości prawie 14 kilometrów, z których 3 posiadają akredytacje FIS. Trasy maja bardzo różny stopień trudności i każdy od początkującego po bardzo wprawnego narciarza znajdzie tu cos dla siebie. Oprócz gondoli działają tu liczne wyciągi krzesełkowe, które pozwalają na szybkie dostanie się na początek trasy. Jaworzyna może być także dobrym punktem początkowym wędrówek po Beskidzie Sądeckim. Znakowane szlaki turystyczne wiodą stąd w kierunku Runka, Wierchomli czy Szczawnika. Pod szczytem, przy schronisku PTTK działa także niewielkie Muzeum Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej gromadzące eksponaty związane z Beskidem Sądeckim oraz wyprawami wysokogórskimi.

Trasa kolei gondolowej na Jaworzynę Krynicką liczy ponad 2 kilometry. Wygodne sześcioosobowe wagoniki docierają na szczyt w około 7 minut, pokonując dodatkowo prawie 500 metrów przewyższenia. Zarówno z okien gondoli jak i z samej Jaworzyny podziwiać można wspaniałe widoki na Beskid Sądecki, Beskid Niski, a przy dobrej widoczności nawet na Tatry.

Dojazd do kolejki jest bardzo łatwy. Czarny Potok leży około 7 kilometrów od Krynicy. Duży parking pozwala na wygodne pozostawienie samochodu. Dla turystów niezmotoryzowanych uruchomiono liczne połączenia komunikacji uzdrowiskowej oraz prywatne linie obsługiwane przez busy.