Leżąca nieopodal Nowego Sącza w dolinie Kamienicy Nawojowa od 1800 roku była własnością jednej z ważniejszych rodziny szlacheckich w południowej Polsce – Stadnickich. Władali oni tymi terenami aż do II wojny światowej i zostawili po sobie bardzo dobre wspomnienia wśród miejscowej ludności. Szczególną sympatia był darzony ostatni właściciel wsi, zmarły dopiero w 1982 roku hrabia Adam Stadnicki. Gruntownie wykształcony w wiedeńskich szkołach rolniczych prowadził w okolicach, a przede wszystkim w niedalekim lesie Trzycież oraz w paśmie Jaworzyny Krynickiej wzorcowe gospodarstwo leśne, którego pozostałości są widoczne do dziś. To właśnie hrabiemu Adamowi zawdzięczają okoliczne lasy uchronienie przed rabunkową wycinką oraz będącą ich chlubą do dziś różnorodność gatunkową.
Siedzibą Stadnickich była pałac położony w centrum wsi na niewielkim wzniesieniu, na stromej skarpie nad drogą. Najstarsze jego fragmenty, zachowane w przyziemiu i piwnicach pochodzą jeszcze z XVI wieku, kiedy tutejsze ziemie należały do Nawojowskich. Obecna budowla wzniesiona jest w stylu neogotyckim. Składa się z dwóch skrzydeł ustawionych pod kątem prostym. Część starsza zawiera w sobie elementy dworu Nawojowskich z XVI wieku. Jest ona dwupiętrowa z wieżyczkami na rogach. Zachowały się tu kamienne sklepienia, ozdobne portale oraz piece. Nowe skrzydło połączone jest ze starszą przez wielokątną wieżę. Znajdował się tu kancelaria Adama Stadnickiego a nad nią ogród zimowy o przeszklonym dachu. Do dziś zachowało się oryginalne wyposażenie wnętrz.
Pałac Stadnickich w Nawojowej prezentuje się wyjątkowo okazale z drogi z Nowego Sącza do krynicy. Niestety dostęp do niego jest dość ograniczony ponieważ znajduje się tam siedziba Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i zwiedzanie wnętrz jest niemożliwe.