Muzeum Pszczelarstwa w Kamiannej

Kamianna bywa często nazywana Miodowa Stolicą Polski. I nie są to czcze przechwałki. Za sprawą zmarłego w maju 2011 roku księdza doktora Henryka Ostacha, długoletniego prezesa Polskiego Związku Pszczelarskiego powstała tutaj ogromna tradycyjna pasieka, Dom Pszczelarza a przy niej Muzeum Pszczelarstwa.

Cały kompleks prowadzi działalność usługową, produkcję miodów oraz produktów pszczelich. Stosowane są tutaj także naturalne metody leczenia woskiem i jego pochodnymi. Przy kompleksie działa karczma i pensjonat.

Muzeum w Kamiannej gromadzi eksponaty związane z rozwojem pszczelarstwa w Polsce. Najstarsze ze zgromadzonych przedmiotów mają po ponad 200 lat. W pasiece muzealnej nazywanej Zagrodą Bartnik zgromadzono liczne ule – od najstarszych drążonych w pniach drzew po nowoczesne stosowane w przemysłowej produkcji miodu. Sporą część zbiorów zajmują pamiątki związane z księdzem Ostachem, w tym jego liczne medale oraz upominki ofiarowywane na rzecz Domu Pszczelarza. Zwiedzanie ekspozycji odbywa się z przewodnikiem, który w ciekawy sposób przedstawia zarówno historię pszczelarstwa, sposoby hodowli pszczół jak i postać założyciela obiektu w Kamiannej.

Dopełnieniem wizyty w Muzeum Pszczelarstwa może być wizyta w Karczmie, gdzie w stylizowanych wnętrzach oraz przytulnej piwniczce można spróbować miodowych przysmaków z Kamiannej oraz napić się miodowych dwójniaków i trójniaków, a przy chłodniejszej pogodzie pysznego miodowego grzańca.

Przy Domu Pszczelarza działa także sklep, w którym można kupić lokalne wyroby z miodu i wosku.