Szlakiem Cerkwi

Cerkiew w Złockiem
Na grzbiecie oddzielającym Złockie od Szczawnika, przy zielonym szlaku, w kępie drzew stoi niewielka drewniana cerkiew pod wezwaniem świętego Dymitra.  »»»
Cerkiew w Powroźniku
Jadąc z Krynicy do Muszyny warto w Powroźniku zjechać z głównej drogi miedzy zabudowania miejscowości aby zobaczyć uważaną za najstarszą w polskich Karpatach drewnianą cerkiew pod wezwaniem świętego Jakuba. »»»
Cerkiew w Szczawniku
Szczawnik to niewielka miejscowość położona u podnóża Jaworzyny Krynickiej w dolinie potoku Szczawnik. W jej górnej części znajduje się dawna cerkiew grekokatolicka pod wezwaniem świętego Dymitra. »»»
Cerkiew z Żegiestowie
Turyści przyjeżdżający do Żegiestowa- Zdroju szukają tu często zabytkowej cerkwi. Jednak niewielu zdaje sobie sprawę, że aby ją odnaleźć trzeba przejść do następnej miejscowości – Żegiestowa »»»
Cerkiew w Miliku
Okolice Muszyny Zdroju obfitują w ciekawe zabytki architektury sakralnej. Związane jest to z historią tych terenów, które od XV wieku zasiedlone były przez ludność ruska i wołoską »»»
Cerkiew w Leluchowie
„W Leluchowie miła, zaczyna się koniec świata” śpiewało kiedyś Stare Dobre Małżeństwo. I rzeczywiście dochodząc do tej ostatniej przed granicą ze Słowacja miejscowości można odnieść wrażenie »»»
Cerkiew w Kamiannej
W centrum Kamiannej, niewielkiej miejscowości położonej w śródgórskiej dolinie znajduje się dawna prawosławna cerkiew pod wezwaniem świętej Paraskewy. Po wysiedleniu Łemków świątynia została »»»
Cerkiew w Jastrzębiku
U stóp południowych stoków Jaworzyny Krynickiej, w dolinie potoku Jastrzębik leży dawna łemkowska wioska o tej samej nazwie. Jej najważniejszym zabytkiem jest dawna cerkiew »»»
Cerkiew w Andrzejówce
Jadąc do Muszyny dolina Popradu, po lewej stronie nad drogą w miejscowości Andrzejówka można zobaczyć ciekawy zabytek świadczący o przeszłości tych terenów. »»»
Cerkiew w Wierchomli
Położona w śródgórskiej dolinie potoku Wierchomlanka Wierchomla Wielka była do czasów wysiedleń ludności łemkowskiej miejscowością graniczną położoną na skraju terenów »»»
Cerkiew w Wojkowej
Wojkowa to dość duża miejscowość, zagubiona wśród gór w położona na południowy wschód od Muszyny. Jej jedynym zabytkiem jest położona na niewielkim wzniesieniu dawna cerkiew »»»
Cerkiew w Maciejowej
Jadąc z Nowego Sącza do Krynicy warto w miejscowości Maciejowa zboczyć z głównej drogi w stronę Składzistego by zobaczyć dawną cerkiew grekokatolicką pod wezwaniem Opieki Bogurodzicy. »»»
Cerkiew w Dubnem
O ile o Leluchowie napisano kiedyś, że „zaczyna się tam koniec świata” to spora część turystów twierdzi jednak, że aby ten koniec zobaczyć należy udać się kilka kilometrów dalej wzdłuż granicy do Dubnego.  »»»
Cerkiew w Słotwinach
Będące obecnie dzielnicą Krynicy Słotwiny były dawniej osobną zamieszkałą przez Łemków wsią. Posiadały także własną cerkiew pod wezwaniem Opieki Bogurodzicy,  »»»
Cerkiew w Roztoce Wielkiej
Roztoka Wielka to położona wśród wzgórz Beskidu Sądeckiego na północ od Krynicy dawna łemkowska wieś. Jej głównym zabytkiem jest stojąca na niewielkim wzniesieniu dawna cerkiew »»»