Ciekawe miejsca

  • Ruiny zamku w Nowym Sączu

    Ruiny zamku w Nowym Sączu

    Wjeżdżającym do Nowego Sącza od strony Krakowa rzuca się w oczy stojąca na skarpie w widłach Kamienicy i Dunajca Baszta Kowalska. Jest to jedyny znak, że w miejscu tym do stycznia 1945 roku znajdował się zamek starościński.

  • rynek-(27).jpg

    Ratusz w Nowym Sączu

    Wchodząc na nowosądecki rynek można odnieść wrażenie, że stojący w jego centrum ratusz jest zbyt wielki w stosunku do otaczających go kamienic. Zwrócił na to uwagę nawet Ludwik Jerzy Kern piszą w jednym ze swoich wierszy, że wygląda on „jakby go Nikifor projektował”. 

  • Kościółek romański w Tropiu

    Jadąc drogą do Nowego Sącza od strony Krakowa, w miejscowości Wytrzyszczka, przy przystani promu można dostrzec po drugiej stronie Jeziora Czchowskiego biały kościół stojący nad wodą. Malownicze położenie sprawia, że wielu turystów przystaje aby zrobić zdjęcie lub decyduje się na przeprawę promem na drugi brzeg i zwiedzenie świątyni.

  • klasztor-klarysek.jpg

    Klasztor sióstr klarysek w Starym Sączu

    Nad panoramą Starego Sącz dominuje barokowy hełm wieży klasztoru sióstr klarysek. Same zabudowania górują nad starosądeckimi błoniami, na których w czerwcu 1999 roku papież Jan Paweł II podczas uroczystej Mszy świętej kanonizował fundatorkę tutejszego klasztoru księżną krakowską Kingę.

  • zamek-rytro.jpg

    Ruiny zamku rycerskiego w Rytrze

    Jadąc doliną Popradu od Starego Sącza w kierunku Piwnicznej w miejscowości Rytro warto spojrzeć w lewo. Na stromym wzgórzu, którego zbocza schodzą do Popradu widoczna jest kamienna baszta. Wskazuje ona miejsce gdzie znajdują się ruiny średniowiecznego zamku rycerskiego. 

  • park-etnograficzny-nowy-sacz.jpg

    Sądecki Park Etnograficzny

    Jedną z największych atrakcji turystycznych Nowego Sącza jest mieszczący się w dzielnicy Falkowa Sądecki Park Etnograficzny, będący oddziałem Muzeum Okręgowego. Otwarty w 1975 roku skansen, który został pomyślany jako „wieś muzeum” gromadzi zabytki budownictwa, przemysłu, rękodzieła ludowego oraz przedmioty codziennego użytku.

  • Muzeum Nikifora w Krynicy

    Przy krynickim Bulwarze Dietla, za Starym Domem Zdrojowym, w niewielkiej willi „Romanówka” mieści się Muzeum Nikifora będą Ce filią Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Otwarta w 1995 roku placówka prezentuje największy w kraju zbiór prac jednego z najbardziej znanych malarzy prymitywistów.

  • Zabudowania w Gołkowicach

    Gołkowice to niewielka, położona niedaleko Starego Sącza miejscowość, którą spośród sąsiednich wsi wyróżnia nietypowa zabudowa. Rzuca się ona w oczy każdemu, kto choć raz przez nią przejeżdżał. Pomalowane głównie białą farba budynki zwrócone są szczytami do ulicy i połączone murami z zakończonymi półokrągło drewnianymi bramami.

  • Muzeum Pszczelarstwa w Kamiannej

    Kamianna bywa często nazywana Miodowa Stolicą Polski. I nie są to czcze przechwałki. Za sprawą zmarłego w maju 2011 roku księdza doktora Henryka Ostacha, długoletniego prezesa Polskiego Związku Pszczelarskiego powstała tutaj ogromna tradycyjna pasieka, Dom Pszczelarza a przy niej Muzeum Pszczelarstwa.

  • Ruiny zamku w Muszynie

    Nad Muszyną góruje wzniesienie nazywane Basztą lub Zamczyskiem a będące częścią dłuższego grzbietu o nazwie Koziejówka. Wcina się ono stromymi stokami aż nad Poprad pomiędzy dolinami Szczawnickiego Potoku a Muszynką. Na jego szczycie według niektórych przekazów już w początkach XIV wieku zbudowano obronny zamek.

  • Okopy konfederackie w Muszynce

    Idąc z Muszynki żółtym szlakiem w kierunku granicy można się natknąć na tablice mówiące, że wchodzimy na teren Rezerwatu Okopy Konfederackie. Wielu turystów zastanawia się wtedy o jakie umocnienia i z jakiego czasu może tutaj chodzić. 

  • Drewniany kościół w Tyliczu

    W centrum Tylicza, niedaleko rynku znajduje się drewniany kościół pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła. Ufundował go w 1612 roku biskup krakowski Piotr Tylicki, ówczesny właściciel Tylicza, który wtedy nosił nazwę Miastko.

  • Kościół w Jazowsku

    Położone nad Dunajcem, u stóp pasma Radziejowej Jazowsko stanowi dobry punkt wyjścia na jeden z najbardziej popularnych szczytów w okolicy – Przehybę. Warto się jednak zatrzymać na kilka minut w samej miejscowości i zwiedzić pochodzący z początków XVIII wieku kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

  • stary-sacz.jpg

    Rynek w Starym Sączu

    Stary Sącz to liczące ponad 750 lat miasto w Kotlinie Sądeckiej. Pierwotnie miało stanowić główny ośrodek ziemi sądeckiej. Jednak po lokacji Nowego Sącza straciło na znaczeniu. Rozwijało się od tego czasu głównie jako miasto przy klasztorze sióstr klarysek.

  • Pałac Stadnickich w Nawojowej